مجله خبری نسیم
مجله خبری نسیم
یکشنبه, ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

انار شب یلدا تامین است

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تولید انار امسال را ۸۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: با وجود کاهش تولید به دلیل سرمازدگی، انار مورد نیاز کشور تامین است.
‘ابوالقاسم حسن پور’ افزود: ۹۰ هزار هکتار باغ انار در کشور وجود دارد که ۶۵ هزار هکتار آن بارور است.
وی استان های عمده تولیدکننده انار کشور را فارس، یزد، ساوه، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، اردبیل، گیلان، کردستان، چهارمحال بختیاری، خوزستان برشمرد.
این مسئول اعلام کرد سرمازدگی به کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید انار در شهرهای ساوه و اصفهان و استان های خراسان جنوبی و رضوی منجر شده است.

وی اضافه کرد: البته استان فارس ۳۲ درصد تولید انار کشور را برعهده دارد.

حسن پور ادامه داد: به نظر می رسد ۲۰۰ هزارتن از انار تولیدی کشور، به مصرف صنایع فرآوری می رسد و کمتر از ۳۰۰ هزارتن وارد بازار شده است. همچنین بیش از ۳۰۰ هزارتن دیگر نیز برای مصرف شب یلدا و تا پایان زمستان عرضه می شود.
وی تصریح کرد: طبق اعلام سازمان میادین میوه و تره بار هر کیلوگرم انار درجه یک برای شب یلدا ۳۹ هزار تا ۴۱ هزار ریال و در خرده فروشی ها ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار ریال قیمتگذاری شده و نرخ های بیش از این اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.
حسن پور گفت: تشدید نظارت های دستگاه های نظارتی می تواند قیمت ها را در بازار شب یلدا کنترل کند.
این مسئول گفت: انار ایران به دلیل داشتن مزه و رنگ و آنتوسیانین ها یکی از باکیفیت ترین انارهای دنیاست و امسال نیز صادرات این محصول را داشته ایم.
وی اعلام کرد هنوز آمار دقیقی درباره صادرات انار نداریم و به محض جمع بندی، درباره آن اطلاع رسانی می شود.
به گزارش ایرنا، در دنیا سالیانه سه میلیون تن انار تولید و عرضه می شود که ایران با متوسط تولید سالیانه یک میلیون تن از این نظر رتبه نخست دنیا را در اختیار دارد.
پارسال بیش از یک میلیون تن انار در کشور تولید شد که بیش از ۹۰۰ هزارتن آن به مصرف تازه خوری و فرآوری رسید. همچنین نزدیک ۱۰۰ هزار تن انار تازه خوری و فرآوری شده به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس و روسیه صادر شد.
ایران یکی از مهمترین مراکز ژرم پلاسم انار در جهان است و مقر کلکسیون ذخایر ژنتیکی آن استان یزد است که در این کلکسیون ۷۸۰ ژنوتیپ و رقم مختلف انار موجود می باشد که برخی از ارقام بیشتر به صورت تجاری کشت شده و محبوبیت بیشتری دارد، که از این گروه می توان به انار ملس ساوه، شیشه کپ فردوس، خزربردسکن، رباب نی ریز، نادری بادرود، ملس یزدی، قجاق قم، اردستانی مه ولات و بجستانی گناباد اشاره کرد که حدود ۳۵ درصد باغات انار ایران و بیش از ۹۰ درصد صادرات انار کشور را شامل می شوند.
شهرستان های ساوه، یزد، شیراز و مازندران به‌ ترتیب بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انار در کشور به شمار می روند. در شهرستان گلوگاه مازندران، گونه‌های وحشی انار به صورت ارگانیک به عمل می‌آید و آمار ها نشان از برداشت آن در ۳۵۰ هکتار دارد.

میوه انار با دانه های قرمز و سفید رنگ به شکل های تازه خوری، آب انار، رب انار، لواشک انار و مربای انار مصرف می‌شود. همچنین از پوست انار به رنگ های قرمز و سیاه برای رنگ‌های سنتی و دباغی کردن پوست استفاده می شود و انار سیاه و گل انار مصارف درمانی دارد.

انار سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین سی و پتاسیم است که کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان، کلسترول خون و جلوگیری از آسیب سلول‌ها را موجب می شود و به سلامت لثه‌ها نیز کمک می کند.

براساس آخرین گزارش ها، هرکیلوگرم انار در بازار ۴۸ هزار تا ۱۰۰ هزار ریال بسته به نوع و کیفیت به فروش می رسد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده میشود.
لطفا فارسی تایپ کنید.